Životní situace - rozhodnutí?

Životní situace - rozhodnutí?

Dobry den, volam sa Zuzana, a prave som ukoncila pracovny pomer, mam dve male deti, jedno pojde do skoly, to druhe zostava doma, nemame skolku, velmi by ma zaujimalo ako sa postavit k tejto situacii, pracovat na OSCV? neviem, stale mam obavy.nieco ako strach sa pustit do noveho a nepoznaneho…

Děkuji mnohokrát Zuzano. Každá životní situace, ať už se zdá jakákoliv v sobě nese nové možnosti. Možnosti nějaké změny nebo stálosti a hlavně možnosti uvědomování si.
Ve vašem případě jste velmi hezky začala tím, že jste si uvědomila strach z nového, nepoznaného. Otázkou je, proč máte strach z něčeho nového – nepoznaného?
Strach vždy vychází z budoucnosti. Je doprovázen pocitem, že něco v budoucnosti se stane, nebo nestane tak jak si představujeme.
Rád popisuji příběh nešťastníka který spadl do bažiny. V prvním okamžiku se ho zmocnila panika, začne sebou trhat (bránit se) a tím ponořovat víc a víc. Uvědomil si však, že se takto utopí. Tělo burácelo na poplach podporováno chemickými procesy, on však začal pozorovat svůj dech, jelikož si všiml, že pokud se bude topit, bude mu dech scházet. V okamžiku se panika rozplynula a on začal uvažovat jaké udělá rozhodnutí. Začal se dívat. Zjistil, že stojí v bažině a velmi pomalu klesá. Přijal tedy svou situaci a díval se dál (zvažoval své možnosti). Zjistil, že když se soustředí a dává pozornost pohybu, klesá o mnoho pomaleji. Udělal tedy rozhodnutí, že se pokusí hýbat, co nejmíň. Povedlo se, přestal klesat. Zbystřil oči a rozhlédl se po okolí a najednou zjistil, že má mnoho možností. Kousek opodál byla liána, které by se mohl chytit, břeh zas nebyl tak daleko, za ním ležel na hladině klacek. Nespěchal, zvažoval svou situaci. Uvědomil si i ticho a v tom tichu zvuky. Zbystřil tedy ještě více sluch. Slyšel ptáky a zvuky buše. Slyšel také lidské hlasy opodál. Čím více vnímal, tím více se mu otevíraly možnosti k rozhodnutí, co má udělat.
Chcete-li, můžete vyzkoušet toto cvičení:
Sedněte si pohodlně někam, kde vás chvilku nebude nikdo rušit. Telefon, hodinky, prstýnky, řetízky i náramky nechte v jiné místnosti (teď nepotřebujete záchranné kruhy). Chvilku jen tak seďte a rozvážně se dívejte kolem sebe. Jak se budete cítit, zavřete oči. Nespěchejte. Vnímejte svůj dech. Kde začíná? Kde končí? Pozorujte pauzu mezi nádechem a výdechem. Nehodnoťte, jen pozorujte. Užívejte si dechu. Nemusíte dýchat zvláštním způsobem, dýchejte zcela přirozeně. Možná vám hlavou běhají myšlenky. Zaměřte se na ně. Nehodnoťte je. Jen pozorujte. Věřte, že rozumíte každé z nich. Pozorujte odkud vychází a kde končí. Užívejte si toto pozorování.
Pro tuto chvíli je to všechno a jak se vám bude chtít, otevřete oči. Znovu si pomalu prohlédněte své okolí a chvíli ještě seďte. Nikam nespěchejte. Jak se budete cítit, vstaňte a můžete se věnovat čemukoliv se vám líbí. Jen prosím vstávejte opatrně a pomalu. Někdy může být člověk trochu desorientovaný a může se trochu motat hlava.
Chcete-li, můžete tento postup několikrát zopakovat.
Při jakékoliv činnosti od tohoto okamžiku však buďte ve střehu. V okamžiku, kdy ucítíte strach, pochybnost, zlobu či nervozitu nebo uvidíte myšlenku odkazující prozatím na budoucnost, zavřete oči a celý proces zopakujte. Vnitřně vnímejte odkud přichází, kde jsou a kde končí. Uvědomujte si prostor před i za. Uvědomujte si, co cítíte ve svém těle. Nespěchejte a krátkost vám bude odměnou. Žádnou myšlenku ani pocit nepronásledujte. Pokojně se jen dívejte, kde začínají a kde končí bez jakéhokoliv hodnocení. Nic víc.
Pokud cítíte po cvičení klid, jste v okamžiku, kdy můžete udělat vědomé rozhodnutí.
Využijte tedy své životní situace k uvědomění si sebe. Nesnažte se pochopit nebo vyřešit budoucnost, vyřešte přítomnost. Vyřešte to, co se děje v tomto okamžiku. To první co cítíte. Pokud strach. Pozorujte ho. Odkud přichází? Pozorujte své myšlenky. Odkud přichází? Snažte se prosím nehodnotit, jen vnímejte.
A ještě jednu větu na závěr. Uvědomte si prosím, že jedinou odpovědnost, kterou opravdu máte, je život. Váš život. Nenechte si namluvit nic jiného.
Napište mi, co se stalo v tomto okamžiku. Moc děkuji.

Jedna reakce

  1. Dovolím si citovat:)
    „Kéž bych si zachoval dostatečnou míru víry či bláznivosti (viz Chvála bláznivosti Erasma Rotterdamského), která mění život v pozoruhodné dobrodružství s vysokou mírou nejistoty, ale i příjemných a bohatých darů a překvapení a s nekonečně otevřeným koncem. Docela si v tom libuji, i když mívám chvíle, kdy se třesu strachem právě z té štědré dávky nejistoty.“
    Jan Jílek

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *