Sebeláska a ostatní formy Ega k ošálení zraku

Sebeláska a ostatní formy Ega k ošálení zraku

V dnešním článku se chci zaměřit na další fenomén moderní esoteriky a duševně – duchovních praktik. Tímto fenoménem je takzvané praktikování sebelásky, nastavování nějakého vztahu sám k sobě, vystavování sebe úcty či sebe uctívání. Dočetl jsem se totiž na jednom letáku, který mi jen tak „náhodou“ cvrnkl do nosu jako tři oříšky pro popelku, že: „Cituji: Sebeláska a sebeúcta je podmínkou zdravých vztahů, hojnosti na všech úrovních života, bez manipulace a závislostí.“

Sebeláska jako lákadlo pro rybičky

Na letáku je psáno, že lidé, kteří se “NEMAJÍ RÁDI” a “NEPŘIJÍMAJÍ SE”, nemohou přijímat ani ostatní. Dál je také poznamenáno, že „SEBE PŘIJETÍ“ je klíček k tomu abychom se cítili šťastni. No, a je na něm i jedna věta, která mě o-pět trochu vyděsila, tj. rozvibrovala smysly mého těla, a tak jsem se rozhodl napsat tento článek. Věta zní: “Tento seminář nám otevře cestu k sebelásce, otevře nám brány hojnosti našeho života, abychom se staly životem samým”.

Malá satisfakce

Viděl jsem již několik podobně laděných upoutávek, a protože jsem si ze všech vybral tuto jedinou, omlouvám se autorce či autorovi, že zkritizuji obsah tohoto letáku a připodobním jej k jiným letákům s podobným zaměřením, aniž bych znal učitele, obsah onoho kurzu a jeho praktickou stránku. Výměnou – takovou malou satisfakcí – může být určitý druh propagace ne-li samotné učení prostřednictvím jiného úhlu pohledu.

Dávám dobrý pozor.

Většinou když pět smyslů rozvibruje mé tělo a objeví se nějaká reakce, jsem velmi pozorný. Mé smysly v takovém případě reagují na něco, co není v harmonii, co mění realitu nebo se alespoň o změnu reality pokoušejí. Je to taková ta schopnost: „Vím, že lžeš!“
Věta o tom, že nějaký seminář mi otevře cestu k sebelásce a otevře bránu hojnosti života, abych se stal životem samým, je pro mne velmi manipulační a před podobnými větami varuji. Tato věta je stejná jako chutná návnada na rybářském háčku pro rybičky.

Vztah se sebou samým?

Sebeláska, sebeúcta, sebe přijetí, stát se životem samým, jsou ve skrze lákající a velmi pěkně vypadající slova. Koneckonců kdo by nechtěl projevenou lásku cítit ve směru k sobě. Cítit uznání, náklonnost druhého apod. Nádherná a velmi lákavá slova. Denně se setkávám s lidmi hledající lásku, lidmi zoufajícími po bližním, naslouchám lidem toužícím po kousku uznání a alespoň malinkém klidu a míru v objetí druhého. Hovořím s lidmi cítící společenský tlak, vymezení, nenaplněné sny, představy, modlitby. Pro všechny tyto lidi znějí slova „Láska, Úcta, Přijetí…“ jako tóny božské melodie. Přidáním malinkého „sebe“ rozezní se varhany touhy na takovou míru, že leckterý člověk propadne vášni a oddá se slíbené cestě k sebelásce. Rybářům opravdu nedá moc práce namíchat lákavý koktejl.

Podlehnout vášni?

Podlehnout vášni je i přes častá rizika vcelku dobrý zážitek a v pravdě energeticky nejvýhodnější počin. Tedy pokud je podlehnutí krátkodobé, poučné a rybář nakonec rybu pustí. Z dlouhodobého hlediska je však propadnutí či propadání vášni velmi destruktivní. Stejně tak je destruktivní dlouhodobé propadnutí sebelásce či sebe milování.

Dále čtěte:  Honíme se za následkem

Proč?

Jednoduše proto, že sebe láska umožní uvolnění jen na krátký čas, Je tvůrcem malého prostoru pro oddechnutí – taková malinká jednohubka. Chuť výborná, přesto jeden kousek nestačí. Sebeláska, sebe milování a jiné programy ega s názvem „Sebe-Něco“ vytvoří zájezd na mořskou pláž s příjemným hotýlkem sloužící k oddechu a odpočinku. Samozřejmě i na mořské pláži je možné přijít na řadu zajímavých řešení, které by se zaměstnanému či jinak uhoněnému člověku ukázala jen stěží.

Falešná představa

„Sebeláska jako cesta“ může tedy sloužit ke startu a člověk může nastoupit na pravou stesku. Jenomže, kolik lidí přijde na geniální řešení na pláži v čase dovolených?  Obdobně málo lidí prozří na cestě sebeláskou. K radosti Ega se většina lidí ztratí v pocitech nabitých falešnou představou o sebe milování. Tento způsob duchovní – lépe řečeno duševní stezky, je pro mne neefektivní a v principu nebezpečný jelikož spíš než osvětlení pravdy způsobí její zakrytí. Je v něm však jedno důležité poznání – uvolnění zátky.

Uvolněný špunt

Na dovolené se lidé většinou uvolní. Stejně se uvolní i člověk ochotný (případně již “okolnostmi donucený”) vystavět si vztah sám se sebou. Ať už vědomě či opět nevědomě,  většina adeptů cesty k sebelásce na začátku uvolní tunu závaží, které nevědomě nakládají na svá bedra. Uvolní svá falešná očekávání, představy, touhy a sny. Uvolní vše, aby se dostali k lásce, ke svojí lásce a pokud jsou pozorní mohou uvidět i nepatrný kousíček sebe.  Bohu-žel se však většina adeptů zaplete se sebou (s falešným Já) a sebe-láskou – Egem, a tak dovolená zůstane dovolenou na krátký čas nebo se stane konzumní. Člověk navrácený z dovolené se často opět zašpuntuje a na svá bedra naloží další závaží.

Láska nejde udělat!

Zaplést se s Láskou je doslova tragédie. Lidmi vytvářená Láska je totiž silný egregor (energeticko-informační pole) ovládající nespočet uvězněných lidských duší a je to právě Ona, která diktuje náměty na další systém či postup, jak sama sebe prostřednictví lidí se tvořit, mít se ráda, milovat se, uctívat se, tvořit sebe-lásku, vše-lásku apod.
Láska nejde udělat, láska je princip, lze ji cítit nebo necítit, toť vše.

Na závěr

Závěrem ještě rozeberu věty z letáku:

„Sebeláska a sebeúcta je podmínkou zdravých vztahů, hojnosti na všech úrovních života, bez manipulace a závislostí.“

 • Sebeláska ani sebeúcta není podmínkou zdravých vztahů, neboť sebeláska i sebeúcta je druh vymezení (vyloučení z jednoty) od ostatních, tj. stav Ega nikoli principu. A jestliže jde o vymezení vůči druhým, tak to spíš posílí Pýchu, než vybuduje dobré „zdravé“ vztahy! Koneckonců, proč bych si měl vytvářet sám se sebou nějaký vztah. Proč bych měl stavět lásku sám k sobě?Jediná odpověď je: „Protože jsem se vyloučil od ostatních a cítím se méněcenný.“ A to je našeptávání Ega. Ego tedy provokuje Ego: „Miluj se!“
  Moje babička – stejně jako jiní moudří – říkávala: „Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj!“, toť moudrá rada.
 • Sebeláska není podmínkou hojnosti – trvalou hojnost nelze učinit, byť jsme o tom často přesvědčovaní. Je dobré napsat si sám pro sebe, co “pro mne!” hojnost znamená a teprve potom krůček po krůčku vnímat realitu. Často slovo hojnost v konečném podobě znamená něco ve smyslu – už něco nemít – nemít strach, nemít nouzi, nemít shon, starosti apod. Nebo také něco mít – mít klid, pokoj, mír, pohodu… atd.  Ve větě z letáku je slovo HOJNOST použito jako manipulace – „Miluj se a budeš mít mnoho!“
Dále čtěte:  Nebezpečí manipulace – hrajeme divadlo

A já ti povím milý čtenáři, že chceš-li mít v pravdě mnoho, chceš-li hojnost, uvědom si, že ti patří celý svět. Patří ti každý okamžik kdekoliv se nacházíš, patří ti vše, co vidíš, slyšíš, cítíš, vnímáš, chutnáš… Tak Boha-tí jsme.

Druhá věta z letáku zní:

„Tento seminář nám otevře cestu k sebelásce, otevře nám brány hojnosti našeho života, abychom se staly životem samým“.

 • Nikdo jiný než ty sám(a) nemůže v pravdě otevřít tvé oči a uši. Nikdo jiný než ty sám(a) by neměl jít po tvé vnitřní cestě a tu cestu ti otevírat, zametat, upravovat. Žádný seminář, žádný člověk, žádný tvor, bytost, entita. Jen ty sám(a). Dávej dobrý pozor na rybáře a pastýře, slibující naplnění žaludků.
 • Nemůžeš se stát „životem samým“, TY UŽ ŽIVOTEM JSI!!! Stačí se jen začít dívat a naslouchat.

Malé cvičení uvědomění

Povím ti, to, co říkám na lekcích učení „Cesta Poutníkova“:
Jdi do lesa, sedni si na pařez na nějakém pěkném místě a rozhlédni se kolem. Podívej se na jeden strom, chvíli se na něj dívej a pozoruj jej. Pozoruj, jak tam stojí, jak mlčí a mlčky přijímá vše okolo. Dívej se na jeho kůru, kmen, větve, listí či jehličí, velikost, celistvost. Zadívej se na první rostlinu, kterou uvidíš. Jak si jen tak tiše roste, nic neříká, nic nenamítá. Uznej, že strom i rostlina jsou tady v lese správně a pokračuj v dívání a uznávání dalších stromů, rostlin, pařezů, větví na zemi, listů i jehličí, cest, kaluží či potůčků. Uznej, že je vše správně. Chvíli seď a pozoruj. Vnímej pokoj a mír rostlin, vnímej pokoj v sobě. To proto, že uznáš-li, že jsou rostliny, stromy a vše okolo tebe správně, uznáváš, že jsi správně i ty. Uvědomuješ si, ať už to víš či nevíš, že jsi ve správný čas na správném místě. Nebojuješ, nesoupeříš, netvoříš…

Žijte vědomě

Komentovat článek můžete ve formuláři úplně dole 😉

Prosím sdílejte - lajkujte:

 1. Ano, je dobře, že jste napsal tento článek o nepochopení Sebelásky. Sebeláska je láska k Existenci, nikoliv k osobnosti, jak mnozí chápou. Taková sebeláska pak není nic jiného než sebestřednost a egocentrismus.

  Odpovědět
 2. …manipulácia od seba samého….púť vnútorným Ninive má mnohé (??) zá-kutia…

  Odpovědět
 3. Nie je to falosna predstava, clovek sa potrebuje naucit ako si vazit sameho seba a vnimat samenho seba a akekolvek seminare mozu byt v tomto napomocne, ak sam nema predstavu. A toto je je to iste presne, len v ruzovom, marketingovy tah, ktory tvrdi, ze sebalaska je blud. Preco? Lebo ludia si na to kliknu skor? Vsetko ma svoje nastrahy, ale zavisi vzdy aj od prijemcu posolstva, teda ako to vnima on sam vo vnutri, nielen od napisaneho textu. Duchovny meinstreem je tak dnes zamerany, ze ukazovat ludom len tie pozitivne veci, ale ten kto naozaj hlada, toto davno vie a vezme si zo seckeho to pozitivne.

  Odpovědět
 4. Děkuji za reakci a vysvětlení (také hezké české slovo). Ego je neobyčejně tvořivé a je dobře že upozorňujete na různé finty, jak se nás snaží ošálit. Těším se na další Vaše knihy.

  Odpovědět
 5. Nikdo jiný než ty sám(a) by neměl jít po tvé cestě a tu cestu ti otevírat, zametat, upravovat.

  Žádný seminář, žádný člověk, žádný tvor, bytost, entita. Jen ty sám(a).

  Povím ti, to, co říkám na kurzech učení „Cesta Poutníkova“……….???………. 🙂

  Ale jinak díky za Váš web a za Vaši knihu (knihy ?)
  S pozdravem Aleš Chalupa

  Odpovědět
  1. Děkuji za podnět Aleši, vypadá to, že jsem se chytil do své vlastní pasti, že? 🙂 Trochu jsem text upravil (*vnitřní cestě), abych o trošičku lépe vystihl co chci říct. Myslím, že učení Cesta poutníkova je v pořádku, neb jde o studium starobylých znalostí v konfrontaci se znalostmi moderními, neslibuje otvírání dveří ani bran hojnosti apod. V principu jsem pro, studovat jakékoli znalosti včetně techniky sebelásky, pozitivního myšlení. Varuji však před manipulacemi od druhých či od sebe samotného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *