Rozhovor pro časopis Vitalita

Rozhovor pro časopis Vitalita

Článek ve Vitalitě

Je krásný jarní den. Setkáváme se v mé poradně v Hradčanech s Katkou Koledzai – šéfredaktorkou časopis Vitalita, za účel povídání si. Za účelem rozhovoru ze kterého následně vznikne článek do májového vydání Vitality. Již v okamžiku, kdy jsme se s Katkou na setkání domluvili, jsem věděl, že tento rozhovor bude jiný. Tak nějak jiný rozhovor vytvoří pro mne nový článek než jsem dosud učinil.

Jak vznikají články z rozhovorů

Víte, dělal jsem celkem hodně rozhovorů a článků, ať už v obchodní oblasti, tak i teď v oblasti duchovní, a musím říci, že jejich vznik je prakticky totožný. Nezáleží o čem vedu rozhovor, většinou se postupuje stejně. Ať už mluvím o vývoji ceny zlata nebo o cestě poutníka, průběh vzniku článku je stejný. Standardně totiž proces vzniku článku v sobě obsahuje osobní rozhovor, který si žurnalista nahrává na diktafon a následně jej zpracuje do článku, který zašle mailem k takzvané autorizaci.

Autorizace

Během autorizace mám možnost do článku – zejména do odpovědí, citelně zasahovat podle toho jak dobře se mi podařilo vystihnout tu správnou odpověď na otázku v onen okamžik. Jak jistě chápete, může tak vzniknout zcela jiný rozhovor, jenž byl ve skutečnosti veden. Z toho důvodu se nedivím, že mnoho jiných článků pro různé časopisy vzniká bez osobního setkání a otázky i odpovědi jsou zasílány mailem. V takovém případě však už nikdo opravdu neví, kdo ve skutečnosti otázky klade a kdo na ně odpovídá. To však není záležitost rozhovoru s Katkou.

Rozhovor s Katkou

Těším se na rozhovor s Katkou, protože vím, že bude jiný. Procházím okamžikem – obdobím uvědomění si určitých tenkých hranic, které je tak snadné přehlédnout. Jak píšu v Mysteriu zrození, mnoho mistrů tyto hranice přehlédlo a nechalo se svést ze své cesty bez povšimnutí…, to jsem však netušil, že sám na chvíli sejdu z cesty a ponížením uvědomím si povýšení.
Těším se, jelikož tento rozhovor je zcela jiný.
S Katkou si povídáme přibližně tři hodiny a v pravdě si užívám tyto okamžiky bez záměru, jen vzájemné naslouchání a sdělování. Úžasné, děkuji, Katko.

Nahota okamžiku

V okamžiku, kdy mi Katka posílá článek k autorizaci, nacházím se v Bosně a se zájmem procházím Katkou napsaný – zrozený článek… Užívám si podruhé, jelikož vím, že oproti zvyklostem nebudu do článku nikterak zasahovat.
Jde o přijetí první šance – nahoty okamžiku, kdy se snažím učinit vše, jak nejlépe dovedu a z toho vyplývající forma učení se. Co bych se naučil, když mohu následně odpovědi změnit?
Tento rozhovor s Katkou je jiný. Je jiný proto, že je veden zcela svobodně bez záměru… Článek je autentickým záznamem rozhovoru mezi mnou a Katkou. Je záznamem vnímání řečeného i neřečeného, vnímaného, sdíleného…

Už je na vás, jestli si jej v květnovém čísle Vitality přečtete…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *