Pravda a strach

Pravda a strach

Četla jsem váš rozhovor v Záhadách života a velice mě to zaujalo, proto jsem si vás zkusila vyhledat i tady (FB) mohla bych na vás mít dvě otázky?

mluvil jste tam o pravdě…, a pokud jsem to dobře pochopila, pravda jako taková neexistuje, je vždy subjektivní a kolektivní pravdou se stane až když se na jednom názoru nebo pohledu na věc shodne více lidí…, ale i shoda názorů pravdu nezaručuje, pochopila jsem vás dobře?

a ta druhá věc, pokud dovolíte…, poslední dobou mám pocit, že spousta věcí, které by lidi mohli pozvednout (úroveň jejich vědomí) je oficiálně označeno jako nelegální, čím to podle vás je, nebo se mi to opravdu jen tak jeví a není to podle vás tak?

Liliana

Děkuji, Liliano, ano v rozhovoru s Janou Šlégrovou jsme mluvili i o pravdě. Naznačoval jsem však něco jiného, než jste pochopila, i když chápu logiku vašeho výkladu. Nelze říci, že pravda neexistuje. Pravda existuje bez ohledu na to, co si o pravdě lidstvo myslí, a co za pravdu považujeme nebo nepovažujeme. To, co kolikrát označujeme za pravdu, jsou jen ukazatele a lidské představy či domněnky, eventuálně osobní i kolektivní přijetí či odmítnutí, tj. soud. Z kolektivního hlediska mohou se jeviti jako pravda různé dohody, zvyky eventuálně názory silnějšího. Pravda jako taková je neměnná, stálá, skutečná a v pravdě nevyslovitelná. Nezáleží na tom, co si myslím nebo, co tvrdím, pravda je a pokud ji člověk pozná, ví, o čem mluvím, pokud ne, dělá si nejspíš představy. Je mi to líto, ale je to tak. Pravdu nehledejte, nesuďte a nepředstavujte si ji. Jednoduše si pravdu uvědomte. Není venku ani uvnitř, je všude. Nadzvedněte kterýkoli kámen a uvidíte. Začít můžete třeba tím, že posloucháte své vlastní tělo. Jak říká můj dobrý přítel Tomáš, tělo vám nikdy nelže.

Milá Liliano, netuším, co myslíte tím, že je spousta věcí, které by mohli pozvednout úroveň vědomí. Myslíte si, že „věci“ mohou pozvednout úroveň vědomí? V principu, to, co ve skutečnosti může „pozvednout“ vědomí každého jednoho z lidí, nelze nikterak omezit, ono to nemůže být ani celkově označeno, natož určeno jako nelegální. Ve skutečnosti mi popisujete strach. Strach lidí z budoucnosti. Jedni se bojí změny, a tak „věci“ které by mohli znamenat změnu, raději označí za nelegální. Ti druzí, se zase bojí toho úkonu. Bojí-li se domnělé ztráty či omezení, jsou na tom stejně. V obou případech je to strach z neexistence. Nebojte se, Liliano, nebojte se. Vědomí, Vesmír, Bytí, Bůh nepotřebuje obhájce a už vůbec ne bojovníky, mučedníky nebo oběti. Toto vnitřní peklo, kolikrát potřebujeme my lidé, abychom se konečně odhodlali odhalit protipól a marnost takového konání. Filozoficky řečeno, odhalíte-li dualitu, pochopíte pravdu. Rád říkám, poznej oba břehy, poutníče, abys uviděl řeku.

Nezajímejte se o to, co by mohlo povznést lidi nebo jejich vědomí. Zajímejte se o to, co by mohlo povznést vás, to znamená, zajímejte se o sebe. Uvidíte-li se ve své kráse, dokonalosti a geniálnosti, uvidíte, o čem píšu. Přeji vám to, moc nám to přeji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *